Fashionable East 2015

Białystok, „Manchester Północy”. był niegdyś jednym z największych ośrodków włókienniczych w Polsce, dziś jest rozwijającym się, kreatywnym ośrodkiem mody i biznesu modowego. Białostoccy projektanci podbijają rynki i wygrywają prestiżowe konkursy, białostockie modelki chodzą po światowych wybiegach, a wywodzący się z Białegostoku fotografowie pracują przy sesjach największych gwiazd.

fe_2015_poster_b1_zajawka

 

W 2012 roku, Białostocki Ośrodek Kultury i Wirtualne Muzeum Mody i Tekstyliów ITE, przy wsparciu Miasta Białystok i Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, zorganizowały Fashionable East – imprezę łączącą świat mody, kultury i sztuki, którą Honorowym Patronatem objęła małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska.

Fashionable East to jedyna w północno-wschodniej Polsce impreza artystyczno-promocyjna oparta na modzie, kładąca nacisk na prezentację młodych projektantów i uznanych twórców z krajów Partnerstwa Wschodniego. Koordynator i pomysłodawca projektu Wojciech Bokłago de Bof zaprosił do współpracy czołówkę polskich projektantów mody oraz organizatorów wydarzeń modowych z Europy Wschodniej i Środkowej m.in. z Lviv Fashion Week, Bucharest Fashion Week, Belarus Fashion Week, Serbia Fashion Week . Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, a Białystok zaprezentował się jako miejsce przyjazne modzie, dynamiczne i pełne energii. Swoje kolekcje zaprezentowało 21 projektantów (w tym takie gwiazdy jak Maciej Zień, Grażyna Hase, Jola Słoma i Mirek Trymbulak czy Michał Starost), z udziałem 52 modelek i modeli. Obok modelek wystąpili tancerze, muzycy, artyści reprezentujący różne dziedziny kreacji – odbyły się warsztaty twórcze, wystawy, pokazy filmowe i koncerty. Imprezę odwiedziło ponad tysiąc osób, w tym kilkudziesięciu akredytowanych dziennikarzy, fotoreporterów i blogerów. Relacje z Fashionable East można było zobaczyć w telewizji TVN, Fashion TV Poland, TVP w Białymstoku i TVN 24.

W tym roku Fashionable East zyskuje jeszcze inny, nowy wymiar, wymiar azjatycki. Do projektantów z krajów Partnerstwa Wschodniego tj. Ukrainy, Gruzji, Białorusi dołączył projektant o międzynarodowej sławie i renomie z Malezji Jonathan Liang. W dniach 30 lipca – 2 sierpnia Białystok stanie się centrum wydarzeń modowych. W Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki zobaczymy 18 kolekcji młodych zdolnych projektantów ale też i uznanych gwiazd świata mody m.in. Mariusza Przybylskiego, Michała Starosta, Natashy Pavluchenko. Ostatnie lata przyniosły całkowitą zmianę wizerunku Białegostoku m.in. dzięki modzie. Z miasta uśpionego pośród najpiękniejszej w Europie przyrody, Białystok stał się prawdziwą kulturalną stolicą makroregionu. Fair Play Crew, Metropolish, Fashionable East, Up To Date, Wielka Bitwa Taneczna, Żubroffka, Basowiszcza, Jesień z Bluesem, Over The Top, Ambient Park, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał, Białostocki Teatr Lalek – to marki kulturalne przyciągające uwagę całej Polski.

 

www.fashioneast.pl

Organizatorzy

Patroni