INNY WYMIAR MODY


Odkryj Inny Wymiar Mody!

Paryż, Mediolan, Londyn, Nowy Jork… Prawie każdy potrafi wymienić miasta, uznawane powszechnie za stolice mody. A może warto skierować wzrok w innym kierunku, np. na Lwów, Mińsk albo Tbilisi? Okazją do tego, by przekonać się, jak wielki modowy potencjał tkwi na Wschodzie, będzie festiwal INNY WYMIAR. Podczas specjalnych pokazów można będzie zobaczyć autorskie propozycje projektantów z Gruzji, Ukrainy, Białorusi i Polski, a wszystko to w ramach Innego Wymiaru Mody.

Pokazy będą organizowane we współpracy m.in. z sekretariatem Białoruskiego Tygodnia Mody oraz Ukraińskiego Tygodnia Mody. Duże widowisko z udziałem młodych zdolnych projektantów z krajów Partnerstwa Wschodniego stanie się na pewno okazją do szerszego zaprezentowania się publiczności, wzajemnego poznania się, zawarcia przyjaźni, a być może nawet stworzenia w przyszłości wspólnych projektów związanych z modą. Będzie to też doskonała okazja do zaprezentowania się też szerszej, europejskiej publiczności dzięki obecności Fashion TV Europe

Swoje projekty zaprezentują:

Iryna Nakoneczna (Ukraina)
Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (kierunek Projektowanie ubioru). Jej praca dyplomowa, czyli art-kolekcja ubioru młodzieżowego „Na drodze w przyszłość…” składa się z 10 propozycji (ośmiu damskich i dwóch męskich), opartych na interpretacji elementów sztuki abstrakcyjnej. Podstawowym środkiem ekspresji stała się tu taśma odblaskowa, z efektem nocnego oświetlenia. W kolekcji znalazły się także akcesoria i kapelusze. Nakoneczna pokazywała swoje projekty podczas 11. edycji imprezy modowej Lviv Fashion Week.

Atelier Kikala (Gruzja)
Najpierw istniało jako studio fotografii reklamowej, ale od 2012 roku fukcjonuje jako studio projektowe, którego szefem, głównym projektantem i dyrektorem artystycznym jest Lado Bokuchava. Kolekcja „Jesień-zima 2013/2014”, promująca szerzej nową markę, została zainspirowana morskimi algami, anatomią ryb oraz… narodowymi strojami Japonii. Kostiumy wykonane są ręcznie ze skóry i czarnych koralików, nawiązujących do struktury kawioru. Sieci o różnej grubości odtwarzają formę glonów, a transformacja rekawów kimona daje efekt, który wraz z całym zarysem ubrania tworzy kształt ryby. Kolekcja sprawia wrażenie surowe i delikatne zarazem, a ręcznie rzeźbione ornamenty dodają ubraniom lekkości i kobiecości.

Galib Gassanov (Gruzja)
Niedawno debiutujący i bardzo obiecujący projektant urodzony w Azerbejdżanie, ale mieszkający i tworzący w Tbilisi. Laureat konkursu dla młodych projektantów podczas tegorocznego Tbilisi Fashion Week.

Anastasia Miranovich (Białoruś)
Absolwentka Szkoły Zawodowej Krawcowej w Homlu, w 2009 roku otrzymała dyplom Institute of Modern Knowledge im. A. M. Shirokova, a rok później tytuł Master of Arts w białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki. Ma na koncie m.in. udział w wystawie „Ekoszyk: kierunek mody ekologicznej” i w Międzynarodowym Festiwalu Mody „Młyn Mody”. Autorka sześciu kolekcji, w tym dwóch dla firmy KA.VU. Inspiracją jest dla niej miłość, podróże, architektura, zapachy i smaki, nieoczekiwane zdarzenia… Pod marką MIRANOVICH tworzy ubrania dla kobiet zadowolonych z życia, pewnych siebie i nowoczesnych, jej projekty to ubrania ponadczasowe i nie poddające się zmiennym trendom.

Podczas pokazów swoje kolekcje pokażą także dwaj polscy projektanci: pochodzący z Białegostoku Bartosz Malewicz i białostoczanin Wojciech Bokłago de Bof.

Bartosz Malewicz (Polska)
Absolwent warszawskiej Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Ubioru, jego dyplomowa kolekcja została uznana za „debiut roku”, a on sam w nagrodę otrzymał staż u Macieja Zienia. Wielokrotnie nagradzany w konkursach takich jak Folk w Wielkim Mieście czy Off Fashion, często prezentowany w prestiżowych magazynach, jego ubrania chętnie noszą m.in. Czesław Mozil czy Małgorzata Foremniak. Jako jeden z pięciu polskich projektantów brał udział w zeszłorocznym tygodniu mody w Berlinie, ma na koncie także wystawę 3D w Londynie i w Łodzi. W procesie tworzenia stawia nacisk na pozbycie się wszelkich barier, wykorzystanie bogactwa wyobraźni i możliwości ludzkiego wnętrza. Docenia go świadoma siebie klientela, podobnie jak on kładąca nacisk na najwyższą jakość wykonania, idealny krój i wysoki gatunek materiałów. Najnowsza kolekcja projektanta inspirowana jest światem manekinów, cyborgów i zjawiskiem sztucznej inteligencji.

Wojciech Bokłago de Bof (Polska)
Projektant mody i pierwszy Polak, który odbył staż haute couture u Fransa Molenaara, nadwornego projektanta królowej holenderskiej Beatrix (Amsterdam, 1995 r.). Laureat konkursu magazynu „Moda Top” i Międzynarodowych Targów Katowickich „Moda Katowice’ 95”, uczestnik konkursów UNESCO i ONZ z okazji 50-lecia tych instytucji. W 1995 roku brał udział w paryskich targach mody Prêt-à-Porter, Premier Vision oraz Shem, trzy lata później został zaproszony przez ambasadora Królestwa Wielkiej Brytanii Christophera Hunta na British Fashion Weekend in Warsaw. W 1999 roku odbył w Nowym Jorku staż w pracowni Parvitza Yontombian, a w 2003 kolejny staż (także w Nowym Jorku), podczas ktrego współpracował z firmą Anne Klein. Swoje kolekcje autorskie (a ma ich w swoim dorobku 19!) prezentował m.in. w Białymstoku, Warszawie, Gdańsku, Grodnie, Paryżu i Amsterdamie.

Serdecznie zapraszamy!

Tegoroczna edycja festiwalu INNY WYMIAR odbędzie się po raz szósty, ale po raz pierwszy jako jedna z odsłon projektu Wschód Kultury. Wschód Kultury to forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Trzy miasta: Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości
współdziałania środowisk twórczych na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów oraz dzieł. Program opiera się na inicjatywach lokalnych operatorów kultury i artystów, obiegu projektów artystycznych między miastami, a także na przedsięwzięciach realizowanych z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Nastaw się na wschód!

Szukaj nas:
www.wschodkultury.eu
facebook.com/wschodkultury
www.nck.pl
www.bok.bialystok.pl