Nowe odkrycia – moda wkracza na salony w Białymstoku

Pierwszy pokaz w 1990 r. autorskich kolekcji przedstawiła dwójka białostoczan Edyta Grey Wojtas i Wojciech Bokłago de Bof podczas wieczoru francuskiego w Filharmonii Białostockiej. Drugi pokaz odbył się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki pod tajemniczą nazwą Enigma. To ich praca zainicjowała powstanie agencji modelek, wizażystów, organizatorów pokazów na początku lat 90. w Białymstoku. W 1991 roku m.in. z inicjatywy Wojciecha Bokłago de Bof powołano do życia Wszechnicę Towarzyską i po raz pierwszy zorganizowano Wieczór Elegancji w Filharmonii Białostockiej z udziałem znakomitych gości m.in: Bogusława Kaczyńskiego czy Grażyny Hase. Moda była znaczącym elementem kolejnych wieczorów. Powołano do życia kapitułę, która przyznawała raz w roku tytuł Lady i Lorda Elegancji za ubiór, ale przede wszystkim za wzorową postawę wobec innych i nienaganne maniery.

Modę ślubną na początku lat dziewięćdziesiątych zrewolucjonizowała inna znana białostoczanka Teresa Słonicz. To dzięki jej bogato zdobionym sukniom i zastosowaniu odważnych kolorów takich jak czerwień, puder czy ecrue, Białystok stał się jednym ze znaczących ośrodków tworzenia mody ślubnej. Połowa lat dziewięćdziesiątych to wyjątkowy urodzaj na piękne modelki. Jedną z najsłynniejszych jest Agnieszka Kozak-Maciąg urodzona w Białymstoku. Jej twarz zdobiła i zdobi okładki największych magazynów mody i pism branżowych w Polsce i na świecie. Do grona znakomitych modelek należą również białostoczanki: Edyta Citko, Anita Łada, Zuzanna Łempicka, Olga Sawicka, Kate Ross, które można było zobaczyć na wybiegach Mediolanu, Nowego Jorku, Londynu czy Düseldorfu. Obecnie ilość osób pracujących w modelingu na świecie, a pochodzących z Białegostoku jest ogromna. W 1996 roku powstało nie formalne stowarzyszenie projektantów mody w Białymstoku pod nazwą Grupa Le Comnta. Należeli do niej Ewa Rutkowska, Mariola Bocianowska i Wojciech Bokłago de Bof. Świat mody w Białymstoku zyskał też nowych twórców takich jak: Ewa Kuźmicka, projektantka mody, Aleksandra Nieścier, projektantka mody, stylistka, wykładowczyni renomowanych uczelni w Polsce i zagranicą, Barbara Piekut projektantka mody i właścicielka marki MOYA Fashion, Agnieszka Oleńska – projektantka mody, Dominika Czarnecka – projektantka mody, Alicja Czarnecka – projektantka mody – uczestniczka programu Project Runway i wielu innych. Warto też wspomnieć o Marioli Bocianowskiej, która od wielu lat w Stanach Zjednoczonych projektuje, była wieloletnią dekoratorką w nowojorskiej firmie American Christmas Decoration. Białystok ma też swojego człowieka w Hollywood. Elżbieta Roszkowska- Baranowska przez wiele lat pracowała w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki jako główna charakteryzatorka. W 1989 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i wybrała Hollywood. Dziś pracuje m.in. dla znanej na całym świecie firmy Margareth Astor jako specjalistka od charakteryzacji filmowej. Tworzy wizerunki ekranowe takich gwiazd jak Nicole Kidman czy Tom Cruise

Współczesny Białystok to miasto licznych salonów firmowych i sklepów z odzieżą, zakładów i pracowni tworzących modę. To również pokazy mody projektantów i znanych firm w Polsce. To też prężny Ośrodek produkcji i handlu odzieżą, ale przede wszystkim miasto zauważalne na mapie mody polskiej z takimi wydarzeniami jak Fashionable East-Fashion Week Bialystok, Inny Wymiar Mody czy najnowsze wydarzenie Eastern Fashion Week – festiwal mody i wzornictwa.