Polskie wzornictwo w modzie – XX-XXI wiek

Zbiory dotyczące ubioru posiada Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ale jest to fragment historii mody polskiej (kolekcja z lat 70 i 80) oraz kilka eksponatów z Hofflandu autorstwa Barbary Hoff, 5 eksponatów dotyczących Antoniego Cierplikowskiego, kilka eksponatów z lat dwudziestych i trzydziestych. W Muzeum Narodowym w dziale sztuki użytkowej jest kilkanaście projektów autorstwa Barbary Hoff, w Muzeum Okręgowym w Koninie kilka projektów Grażyny Hase. W Polsce nie ma kolekcji, która w szerszym aspekcie prezentowała polskich projektantów mody. Eksponaty są porozrzucane w kilku placówkach na terenie całego kraju. Jako miasto z dużymi tradycjami włókienniczymi chcemy stworzyć taką kolekcję czerpiąc wzory od najlepszych m.in. kolekcji zgromadzonej przez Museo per la Moda we Włoszech zwanego „MU MO” a należącego do Fundacji Sartirana Arte.