Inny Wymiar Mody 2018 – Wschód Kultury

Podczas festiwalu „Wschód Kultury – Inny Wymiar” 2018 odbył się „Inny Wymiar Mody”, projekt według autorskiej koncepcji Stowarzyszenia na rzecz Muzeum Mody ITE w Białymstoku. Zaprezentowano autorskie kolekcje mody artystów z Kazachstanu, Białorusi i Polski: Anety Popławskiej – młodej projektantki z Białegostoku, Jacoba – uznanego projektant mody z Warszawy oraz Zeken Moda – brandu o międzynarodowej sławie pod kierownictwem projektanta mody Kairolla Abishev z Astany oraz sióstr bliźniaczek Barbary i Kataryny Bylevskay. Było to swoiste dzieło, które zaciera granice, eksponuje podobną pasję, jaką jest moda i pozwala na wzajemne poznanie się i zrozumienie odmienności kulturowej. Ten niecodzienny pokaz, z pełną reżyserią i scenografią opartą na autorskim scenariuszu, był kontynuacją projektu, który powstał w ramach festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w 2014 roku.

Zeken Moda to brand, który reprezentuje wyjątkową modę z Kazachstanu. Główny projektant Kairolla Abishev wypracował wyjątkową markę łączącą stylistykę charakterystyczną dla regionu kaukaskiego z europejską elegancją. Wzory, materiały wykorzystane w kolekcji mogą budzić pewne zakłopotanie u europejskiego odbiory, ale to jest wyraz przywiązania projektanta do kultury i tradycji Kazachstanu. Projektant tworzy ubiory dla kobiet i mężczyzn. Swoje kolekcje prezentował na Kaskhstan Feshion Week w Astanie, Fashion Week w Moskwie, Paryżu. W ramach festiwalu Wschodu Kultury podczas Innego Wymiaru Mody po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli zobaczyć kolekcję mody z tak dalekiego kraju jakim jest Kazachstan.

Jakub  Bartnik – zwycięzca pierwszej edycji programu   Project Runway  emitowanego w stacji TVN. Projektant mody działającym pod pseudonimem Jacob Birge, a także założyciel marki Jacob Birge Vision , która w 2013 roku była  nominowana do dwóch międzynarodowych nagród: WGSN Global Fashion Awards ( WGSN to najbardziej prestiżowa platforma modowa na świecie)  i Scottish Fashion Awards.  Markę charakteryzuje ultranowoczesne podejście do mody , odzwierciedlające współczesną  kobietę i jej potrzeby. Marka dwukrotnie pokazywała swoje kolekcje podczas Londyńskiego Tygodnia Mody w formie prezentacji, gdzie zyskała uznanie stylistów jak i prasy.  Nasze prace były publikowane w magazynach Vogue China, Elle, Glamour Germany, Harper`s Bazaar, Trendland, Wonderland, Idol, Fabolous i wielu innych.

Aneta Popławska – projektantka mody, stylistka. Absolwentka projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz Zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Białostockiej. Doświadczenie zdobywała podczas stylizacji kampanii reklamowych, klientów indywidualnych  oraz sesji zdjęciowych. Charakterystyczne dla twórczości projektantki jest wynikające z wykształcenia, łączenie nowoczesnych technologii i sztuki. Dotychczasowe kolekcje powstawały  z wykorzystaniem tkanin technicznych, technologii laserowego cięcia, aktualnie twórczość projektantki skupia się wokół  druku 3D.  Współpracowała  z Festiwalem Lumo Bjalistoko tworząc unikatowe stroje sceniczne z wykorzystaniem technologii świateł LED. Ponadto swoje autorskie kolekcje prezentowała mi. w ramach Fashionable East w Białymstoku, Gali Amber Look w Gdańsku, Alegorii Kultury Trójmiejskiej, Sopot Summer Fashion Days, Festiwalu Open Mind Fashion and Design w Gdańsku.

Projektantka każdą kolekcję traktuje bardzo osobiście, jako formę komunikacji ze światem. W dzisiejszym świecie ważne jest aby inspirować się kobietami i inspirować inne kobiety. Punktem wyjścia najnowszej kolekcji jest postać Ateny – jedynej bogini na Olimpie, która zajmowała się tkactwem i wyszywaniem. Rzemiosła te opanowała do mistrzostwa i przekazała je ludzkości. Jako patronka sprawiedliwej wojny oraz mądrości jest uosobieniem siły, walki i inteligencji – wartości tak obecnie istotnych. Ponadto Atena to także czytany od tyłu anagram imienia Aneta co nadaje kolekcji dodatkowej symboliki. Wszystko to razem  tworzy niezwykłą opowieść którą można zobaczyć na wybiegu.

Kolekcja stanowi intrygujące połączenie kontrastów tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnymi technologiami, które począwszy od pierwszej kolekcji stały się znakiem rozpoznawczym twórczości projektantki. Oprócz ręcznie wykonanych haftów projekty są wzbogacone o elementy drukowane techniką 3D nawiązujące do atrybutów bogini jakimi są liście oliwne i włócznia. Sylwetki przedstawione na wybiegu to swoista emanacja siły wyrażonej poprzez odważne połączenia tkanin transparentnych z nieprzezroczystymi oraz asymetryczne cięcia. Kolorystyka utrzymana jest w szlachetnych odcieniach szarości, złota, czerni i czerwieni.

Duet Bylevskay – Barbara i Kataryna Bylevskaya

Projektantki urodziły się na Białorusi w Grodnie. Studia podjęły w Krakowskiej Szkole Artystycznej. Są laureatkami konkursów m.in. w Moskiewskiej Szkole Artystycznej, finalistkami konkursów w Polsce (Radom Fashion Show 2018), na Białorusi i na Ukrainie.

Przygotowały wyjątkowa kolekcję męską pod nazwą „NOT ME”. Kolekcja nawiązuje do architektury ubioru oraz wyraża bunt przeciwko klasycznym kanonom rozumienia mody. To wyraz artystycznej interpretacji mody dla mężczyzn.